Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Slovensko v Rade EÚ bojuje za nový eurofondový balík

Vyrovnávanie regionálnych rozdielov prostredníctvom eurofondov aj po roku 2020 bolo hlavnou témou dnešného rokovania Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu. Vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši trvá na zachovaní eurofondovej politiky aj v nasledujúcom programovom období, žiada však ich zásadné zjednodušenie. Zároveň sa zasadzuje za to, aby Slovensko dostalo v budúcom programovom období čo najväčší balík peňazí.

„Politika súdržnosti, teda potieranie regionálnych rozdielov v rámci Európskej únie, v súčasnosti čelí veľkým výzvam, z ktorých najvážnejšou je vystúpenie Veľkej Británie z EÚ. So štíhlejším rozpočtom musia prísť nové pravidlá, hlavne dôraz na efektivitu a flexibilnosť. Vyrovnávanie regionálnych rozdielov, teda podpora menej rozvinutých oblastí, však musí ostať absolútnou prioritou,“ vyhlásil Richard Raši. Dodal, že toto pevné stanovisko zdieľajú všetky krajiny V4+4, medzi nimi aj Bulharsko, ktoré aktuálne predsedá Rade EÚ. Raši zdôraznil, že „rovnaké podmienky na život, dostupnosť infraštruktúry, služieb, napríklad rýchleho internetu, musia mať obyvatelia Svidníka, Bratislavy a aj Paríža“.

V nasledujúcom programovom období očakáva podpredseda vlády R. Raši viac financií pre oblasť inovácií, informačno-komunikačných technológií, obehovej a zelenej ekonomiky a podporu prispôsobovania sa zmene klímy. Popri tom však musí aj naďalej pokračovať rozvoj dopravnej infraštruktúry a podpora pre vzdelávanie, sociálnu inklúziu a ďalšie opatrenia pre rast a zamestnanosť.

„Pre Slovensko je dôležité zachovanie súčasnej miery maximálnej výšky spolufinancovania, ako aj sedemročné trvanie viacročného finančného rámca EÚ. Zmena, po ktorej voláme, je zásadné zjednodušenie systému implementácie a kontroly eurofondov. Musíme znížiť hlavne administratívnu záťaž a proces využívania budúcich eurofondov založiť na dosahovaní stanovených výsledkov,“ uzavrel vicepremiér.

FOTO: EÚ, Stále zastúpenie SR pri EÚ