Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Vicepremiéra R. Rašiho prijal čínsky podpredseda vlády Hu Chunhua

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši sa počas svojej návštevy v Čínskej ľudovej republike zúčastnil na multilaterálnom stretnutí s čínskym podpredsedom vlády Hu Chunhuaom. Na stretnutí, kde boli prítomní šéfovia delegácií 17 krajín strednej a východnej Európy, slovenský vicepremiér hovoril v ich mene. V čínskom mesta Ningbo sa v týchto dňoch koná veľtrh tradičných a špeciálnych výrobkov krajín strednej a východnej Európy s názvom China CEEC – Investments and Trade Expo 2019.

„Rok 2019 predstavuje 70. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Slovenskom. Tento veľtrh má pre nás mimoriadny význam. Je pre mňa veľkou cťou, že Slovensko, niečo vyše 5-miliónový štát zo stredu Európy, je partnerskou krajinou tohto výnimočného podujatia,“ uviedol vicepremiér R. Raši.

Slovensko je malá krajina, no má svetu čo ponúknuť, pretože sme tiež krajinou dobrých nápadov. Slovák Štefan Banič vynašiel padák, Jozef Murgaš bol priekopníkom a otcom bezdrôtovej telegrafie a Aurel Stodola zas skonštruoval prvú pohyblivú protézu ruky na svete. „Aj dnes máme stovky firiem v rôznych odboroch, ktoré robia Slovensku vo svete dobré meno. Sme najväčším výrobcom áut na hlavu na svete, ale máme aj krásnu zelenú prírodu, vďaka ktorej vyrábame kvalitné mlieko a mliečne výrobky a takto by som mohol pokračovať ešte veľmi dlho,“ povedal Richard Raši. Pripomenul, že vo svete sa prezentujeme sloganom Good Idea – Slovakia.

Účastníci sa počas veľtrhu môžu zoznámiť s produktami 26 slovenských spoločností, ktoré sa môžu dostať na obrovský čínsky trh. Slovensko je členskou krajinou Európskej únie a slovenské spoločnosti tak majú prístup na spoločný európsky trh. „Ako jediná krajina z Vyšehradskej štvorky platíme eurom a v podnikaní odbúravame byrokraciu tak, aby sme patrili medzi najkonkurencieschopnejšie krajiny na svete,“ vysvetlil vicepremiér.

Podujatie môže priniesť aj nadviazanie obchodných vzťahov, keďže sa na ňom zúčastňujú rôzni potenciálni investori. Súvisí s tým aj otvorenie piateho ročníka China – CEEC Expo fóra Richardom Rašim, ktoré pomôže nielen zvýšiť obchodnú bilanciu medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy, ale prinesie aj množstvo kontaktov a kontraktov.

Ďalším podujatím v rámci veľtrhu bol Slovakia-China Promotion and Business Matchmaking Seminar. Ten bol nielen výbornou možnosťou na prehĺbenie spolupráce medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy, ale aj mimoriadnou príležitosťou na prezentáciu Slovenska. “Sme totiž krajina s vysoko kvalitnou produkciou, spoľahlivými obchodnými partnermi, ale, čo je hlavné, aj s dobrými nápadmi, kreativitou a inováciami,” povedal vicepremiér.

Slovensko ponúka viac ako len kvalitné spoločnosti a ich produkty. Podľa podpredsedu vlády sme bránou do srdca Európy, ktorá je populárna pre investorov z celého sveta – investorov, ktorí hľadajú zručnú pracovnú silu, stabilitu, bezpečné prostredie a pokročilé technológie. “Som presvedčený, že Slovensko vďaka bohatému obchodnému potenciálu a investičným možnostiam predstavuje ideálneho obchodného partnera,” povedal R. Raši s tým, že tento seminár bol miestom, kde sa nadväzovali obchodné partnerstvá a kde sa kreovala slovensko-čínska ekonomická spolupráca.