Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Voľný pohyb dát na vnútornom trhu ako hlavná téma stretnutia ministrov

Brusel, 4. december 2017 – Na konci estónskeho predsedníctva sa v pondelok v Bruseli uskutočnilo posledné stretnutie ministrov zodpovedných za telekomunikácie a digitálnu agendu, ktorej predsedala estónska ministerka pre podnikanie a informačné technológie Urve Palo.

Ministri mali na stole celý rad dôležitých návrhov. Hlavnou témou bola však diskusia o budúcom nariadení, ktorým sa má otvoriť voľný pohyb dát v cezhraničných transakciách na vnútornom trhu a o zrušení neodôvodnených obmedzení pre dátové operácie. Aj keď medzi členskými krajinami existuje dohoda na tom, že princíp voľného toku dát je nutné zaviesť do európskeho práva a vytvoriť tak stimul pre rozvoj dátového hospodárstva, ich názory sa líšia najmä v tom, čoho všetkého by sa nariadenie malo týkať a čoho nie, vrátane dát verejného sektora. Slovensko, ktoré v tomto bode zastupovala veľvyslankyňa Petra Vargová, uviedlo: Ak by sme nevyužili predložené nariadenie na úpravu nezodpovedaných otázok bezpečnosti, zodpovednosti a kvality spracúvaných dát, prišli by sme o vzácnu príležitosť nastaviť pravidlá v čase, keď dátová revolúcia v celom globálnom priestore naberá na obrátkach. Je evidentné, že tento trend bude ďalej pokračovať, pričom našu spoločnosť a ekonomiku dostane do novej etapy digitálnej transformácie“

Rada ministrov následne prijala všeobecné smerovanie k návrhu nariadenia, ktorým sa zriaďuje orgán BEREC (Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie). Cieľom návrhu je posilniť jeho inštitucionálnu úlohu vzhľadom na meniaci sa trh a technologické protredie. Rada ďalej zobrala na vedomie správu o pokroku týkajúcu sa návrhu nariadenia o rešpektovaní súkromného života a o ochrane osobných údajov v elektronických komunikáciách (tzv. nariadenie o e-Privacy).

Ministri počas obeda diskutovali o dlhodobej udržateľnosti investícií do digitálnych sietí a služieb, o hlavných prekážkách verejných investícií, či o možnostiach vzájomnej synergie verejnej a súkromnej spolupráce. Zhodli na potrebe dobudovať infraštruktúru pre digitálne služby, ktorá je základným predpokladom pre nástup 5G sietí.  Ďalej uviedli, že je nutné vytvoriť vhodný legislatívny rámec a podmienky pre férovú hospodársku súťaž s cieľom povzbudiť súkromný sektor k ďalším investíciám. Úlohou členských krajín je okrem iných vecí tiež podpora digitálnych zručností a koordinácia na úrovni EÚ v oblasti kvalifikácií. Dôležité bude tiež upraviť pravidlá pre štátnu pomoc, aby rýchle zavádzanie digitálnych sietí vrátane širokopásmového pripojenia mohlo nerušene pokračovať.

V rámci popoludňajšej diskusie Európska komisia poskytla informácie k cestovnej mape pre uvedenie technológií 5G do prevádzky, kde sa zdôraznil ako kľúčový prvok včasné uvoľnenie spektra; potom k súčasnému stavu smernice, ktorou sa zriaďuje európsky kódex pre elektronické komunikácie a k záverom Rady o budovaní silnej kybernetickej bezpečnosti vrátane akčného plánu na ich vykonávanie.

Na záver zasadnutia nadchádzajúce bulharské predsedníctvo priblížilo svoje priority, ktorými sú predovšetkým do konca júna 2018 dosiahnutie politickej dohody s Európskym parlamentom ku kódexu pre elektronické komunikácie, pri voľnom pohybe dát a tiež dosiahnuť dohodu Rady o nariadení e-Privacy.