Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

Na 6. stretnutí expertnej skupiny WADEX sa predstavili aj odborníci ÚPVII na oblasť prístupnosti webových sídiel

Počas 6. stretnutia expertnej skupiny k Smernici Európskeho parlamentu a rady (EÚ) o prístupnosti webových sídel a mobilných aplikácií subjektov verejného sektora (WADEX – The Web Accessibility Directive Explert Group) Slovensko prezentovali aj zástupcovia Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Pre ostatné krajiny sme sa stali vzorom v oblasti webovej prístupnosti. 

Slovensko, ako jedna z troch členských krajín dostala priestor prezentovať svoje riešenia a príspevky k zlepšovaniu prístupnosti webových sídel a aplikácií pre znevýhodnené skupiny obyvateľov.

V rámci vystúpenia odborníci ÚPVII na tému webovej prístupnosti a štandardov odprezentovali metodiku hĺbkového a zjednodušeného testovania prístupnosti webových sídiel, ktorá vychádza z viac ako desaťročných skúseností z oblasti monitorovania webových stránok v prostredí Slovenska a zároveň aplikuje najnovšie štandardy a trendy v oblasti prístupnosti.

„Teším sa, že náš príspevok vyvolal širokú diskusiu a záujem zo strany Európskej komisie a radi poskytneme anglickú verziu nášho metodického usmernenia. Veď každý takýto spoločný postup a výmena skúseností umožní lepšie harmonizovať testovacie a vyhodnocovacie postupy členských štátov“, konštatuje Monika Mušutová, vedúca oddelenia governance a štandardov ÚPVII.

Jednoznačným záverom zo stretnutia je cesta vzdelávania a zvyšovania povedomia v problematike zvyšovania prístupnosti webových sídiel a nielen ich samotné testovanie.

„Je to ťažko uveriteľné, ale až 80% nových webových stránok v EÚ stále nie je plne prístupných pre znevýhodnených používateľov“, konštatuje na záver Monika Mušutová.

Európska komisia ocenila prístup Slovenska k tvorbe metodického usmernenia. Pre ostatné krajiny sme sa stali  vzorom, ako je potrebné pristupovať k problematike prístupnosti webových sídel a mobilných aplikácií subjektov verejného sektora.