Preskočiť na hlavný obsah
SK

Doména gov.sk je oficiálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

V návrhu kohéznej obálky pre SR je v bežných cenách 13,3 miliardy eur

V návrhu kohéznej obálky pre Slovensko je v stálych cenách asi 12 miliárd eur a v bežných cenách 13,3 miliardy eur. Podľa vicepremiéra pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho ide o peniaze na podporu najmenej rozvinutých regiónov a vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Za dôležitú považuje v budúcich rokovaniach otázku spolufinancovania.

Suma v bežných cenách je podľa R. Rašiho neho tou, ktorú by Slovensko v priebehu programovacieho obdobia malo dosiahnuť. “Pokles financií na eurofondy pre SR by mal v budúcom programovacom období byť iba približne 10 %,” informoval s tým, že pokles pre SR je najmenší medzi krajinami Vyšehradskej štvorky. V tejto súvislosti citoval aj podpredsedu EK Maroša Šefčoviča, podľa ktorého je tento návrh pre Slovensko štedrý. “Považujeme pokles v bežných cenách o 10 % za úspech,” povedal vicepremiér.
Ďalej uviedol, že SR má s 310 eurami druhú najvyššiu mieru intenzity podpory na občana po Estónsku. Priemer v Európskej únii je 106 eur.
O kompenzácii zníženia o 10 % povedal, že SR sa bude musieť orientovať na centrálne riadené komunitárne programy z EK. V budúcnosti bude na tieto programy vyčlenených 175 miliárd eur. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu bude pomáhať s prípravou čerpania z komunitárnych programov, vznikne špecializovaná webstránka a bude to aj téma predsedníctva SR vo Vyšehradskej štvorke.
Návrh viacročného finančného rámca EÚ pre kohéznu politiku a eurofondy má byť flexibilnejší, priblížil Raši s tým, že podstatná má byť výsledková orientácia. EK má pre budúce programové obdobie päť hlavných priorít. Podľa neho je pre SR dôležité, že sú medzi nimi aj tie, ktoré pripravuje Slovensko. Ide o dopravu (vrátane informačno-komunikačných technológií), vedu a výskum, inovácie, životné prostredie či sociálne veci.
Zdroj: TASR, ÚPVII
Foto: ÚPVII